Takip et!
Cumartesi, Şubat 22, 2020

Tüm hastalarımı meşgul eden bu soru karşısında eminim sizde kararsızlık yaşıyorsunuz. Bu makalemde sizleri bu konunun doğrularını anlatarak en  doğru kararı vermenize biraz yardım edeceğim.


Bu soruyu türkiye şartları için ayrıca tartışmak gerekiyor. Çünkü mevcut sağlık sistemimiz kişinin istediği hastanede özellikle özel hastanelerde kolayca sezaryen olmasına olanak sağlıyor. Ağrı çekmek istemeyen veya doğumdan korkan anne adaylarımız ulaşılabilir konumda olan sezeryana kolayca karar verebiliyorlar. Ancak bilinmesi gerekiyor ki sezeryan nihayetinde bir ameliyat ve doku hasarına yol açmaktadır. Bu yöntem ile 2 en fazla 3 kez çocuk sahibi olunabilmektedir ve ilerde başka bir sebepten (kist,myom v.s) ameliyat olmanızı zorlaştırmaktadır. Daha fazla ilaç ve sarf malzemesi kullanılmaktadır. Ayrıca bir operasyon olduğu için %8 oranında ameliyata bağlı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Avantajı ise ağrısız sancısız ve hızlı oluşu, doğum ağrılarının beklenmemesi ve bunun stresine girilmemesi, bebeğin doğum kanalı gibi dar bir kanaldan geçmek zorunda olmadan daha rahat bir biçimde doğurtulması ve zamanlı programlı olunması olarak sıralayabiliriz.Normal doğum ise daha natürel, daha doğal olandır. İnsanoğlu normal doğuma planlanmıştır ve kusursuz bir mimari ile tasarlanmıştır. Bu olağanüstü süreçte her aşama kusursuz ilerlemekte ve anne adayı ve bebek tam hazır olduğunda çekilen bir tetik mekanizma ile doğum eylemi başlamaktadır. Dezavantajları tabiiki vardır. Bunları ağrısının daha fazla oluşu, daha uzun sürmesi, vajinada ve idrar kesesinde sarkma ve deformasyonlara yol açması  olarak özetleyebiliriz. Avantajı ise herhangi bir operasyon olmaması ve daha doğal bir süreç olarak ilerlemesi, bebeğin akciğer ve solunum organlarının tam matürasyonunun sağlanması, doğum sonrası çok çabuk toparlanılması ve normal hayata dönülmesi, daha az sarf ve ilaç harcanması gibi sıralayabiliriz. Normal doğum adı üstünde olduğu üzere evde hiç bir müdahelesiz olacak kadar doğal bir süreçtir. Ama yine de evde takipsiz doğumu asla önermemekteyim. Oysa sezeryan mutlaka ameliyathane şartlarında yapılabilmektedir.


Türkiyede anne adaylarımızın yaşadığı bir diğer sıkıntı ise özellikle sezaryen ile doğum yapmak isteyen anne adaylarının anneleri, teyzeleri, akrabaları ile kuşak çatışması yaşamasıdır. Bunun sebebi bu aile büyüklerinin normal doğurmuş olması ve kızlarınında normal doğurması için etkilediğini  fakat 2000 yıllardan beri türkiyede kolay ulaşılabilen bir sağlık hizmeti olan sezaryen sayesinde genç anne adayının sezaryen istemesinden kaynaklanmaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça doğru orantılı olarak sezaryen olma olasılığınında arttığını izlemekteyiz. Bu kanıtlanmamış olsa bile maalesef ülkemizde taşraya gidildikçe normal doğumlar artarken, gelişmiş bölgelerimizde, şehir ve semtlerimizde sezaryen olma olasılığı artmaktadır.


Ama sevindirici bir gelişme son birkaç yıldır dikkatimi çekiyor. Anne adayları ya sezaryenlerin bu kadar artmasına tepki olarak veya daha natürel olan normal doğumu seçmek istemesinden yada aile yönledirmesinden  dolayı normal doğum eski popüler yılları gibi tercih edilmeye başlandığına tanık oluyor ve giderek daha popüler olacağını tahmin ediyorum.

 

Ayrıca normal doğum ile sezaryen arasındaki diğer önemli ayrıntı ise normal doğurdukça hep daha kolaya doğru giderken sezaryende işler zora doğru gitmektedir. Başka bir deyişle 1.doğum zor 2.doğum kolay 3.doğum çok kolay pek görmemekle birlikte 4. Ve 5. Doğumlar dahada kolay olmaktadır.


Oysa sezaryende 1.sezaryen kolay 2.sezaryen biraz zor 3. Sezaryen zor 4.sezaryen çok zor 5.ciyi konuşmayalım bile.... bu sebepten dolayı eğer çok çocuk planınız yani 3 ve üzeri çocuk düşünüyorsanız kesinlikle normal doğurmalısınız. 1 çocuk veya 2 çocuk düşünüyorsanız sezaryen belki olabilir ama yine normal doğum daha doğal seçenektir.


Anne adaylarının yine bu konuyu doktorlarıyla ayrıntılı konuşmalı ve merak ettiklerini öğrenmeli ve ona göre karar vermelidirler. Çünkü doğum çok özel bir andır ve bunu yaşayacak olan annenin istediği şekilde olması doğumu hafızalarda hep güzel bir anı olarak kalmasına yardımcı olacaktır. 

Kimler Online

15 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

DOKTORA SOR

1000 sola karakterler
Sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz