Takip et!
Cumartesi, Şubat 22, 2020

Spermin sağlığı ve kalitesi gebelik yolunda en önemli konulardan birisidir. Erkeklerin tamamının sağlıklı sperme sahip olmadığı kesindir. Bunun altında yatan en önemli sebepler ise yaşam kalitesi, beslenme tarzı, çevresel toksinler, sigara, alkol, şişmanlık gibi bozukluklardır.

Bu makalemde erkek eşin sperm kalitesini ve sağlığını düzeltmek için hayat tarzını nasıl iyileştirebileceği, düzeltebileceği yönünde tavsiyelerde bulunacağım. Bu sayede gebelik başarınızı artıracak, sağlıklı gebelik oluşması için elinizden geleni yapacak ve bebeğinize daha kısa zamanda kavuşacaksınız.

Öncelikle spermin gelişimi ve üretiminden bahsederek ardındanda yapmanız gerekenleri planlayıp gebelik yolunda erkek eşin üzerine düşen görevi yaparak en iyi sağlıkta ve kalitede sperm sağlayarak sağlıklı gebeliğe ve bebeğinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. 
Spermin sağlığını hangi kriterler ile belirliyoruz ;

SAYI :
Spermin varlığı ve sayı olarak yeterli olması sağlıklı erkek üreme sisteminin en önemli parçasıdır. Çünkü sağlıklı bir erkek üreme sistemi; ejekülat veya semen dediğimiz 2-4ml olması gereken boşalma sıvısında ortalama 35-40 milyon sperm içermektedir. Eğer boşalma sıvınız 2-4 ml civarında ise büyük ihtimalle sayı olarak yeterli sperme sahipsiniz demektir.

KALİTE :
Sperm morfolojisi dediğimiz sperm kalitesini belirleyen parametreye göre ; sağlıklı kalite diyebilmemiz için tüm spermlerin %4 veya daha fazlasının normal şekil ve yapıda olan spermlerden oluşması gerekmektedir.


Normal spermden kastımız :

  • Oval kafa kısmı ve bu kafa kısmının üzerinde akrozom dediğimiz yapışma ve tutunmayı sağlayan organel

  • Anatomik olarak normal boyun kısmı

  • Uzun ve ileri hareket sağlayabilen kuyruk

Eğer sperm morfolojik olarak ; yuvarlak , küçük bir kafa, akrozom kısmı hasarlı, kuyruğu kısa, çift veya hareket edemeyen bir yapıda ise bu spermin döllenmeyi sağlama olasılığı güçtür.

HAREKET :
Spermin yumurtaya ulaşabilmesi ve ona ulaşıp, tutunup dölleyebilmesi için cinsel ilişki sonrası erkeğin boşaldığı vagen kubbesinden ilerleyip rahim içi ve oradanda tüplere doğru yüzmesi ve yaklaşık 15 cm’lik bir yolu geçmesi gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için de ileri doğru hareketi sağlayan ve kıvrılarak dönerek tıpkı bir deniz motorunun pervanesi mantığı ile çalışan sağlıklı bir kuyruğa ihtiyaç vardır.

Eğer bir erkeğin spermlerinin yaklaşık %40’ı iyi hareket yeteneğine sahip ise o erkek büyük ihtimalle dölleyebilir ve gebelik sağlayabilir bir üreme sistemine sahiptir.


SAĞLIKLI VE İYİ SPERM ÜRETMEK İÇİN NE YAPMALISINIZ :

STRESDEN UZAK DURUN :
Stresin sperm üretimini sağlayan hormonlar üzerine olumsuz etkisi olabilmektedir. Ayrıca stres cinsel fonksiyonlarınızıda etkileyebilir. Bu sebeple stresden uzaklaşmalısınız.


HAFİF SPOR VE AKTİVİTE :
Fizik aktivitesi, hafif spor, jogging ve yürüyüş hem genel sağlık hemde cinsel ve üreme sağlığı için faydalıdır. Ancak aşırıya kaçılmamalıdır. Ağır ve yorucu egzersiz üreme hormonları üzerine geçici bir değişim yapabilir ve sperm kalitenizi düşürebilir.

KİLONUZU DENGELEYİN :
Aşırı kilo ve yağ dokusu üreme hormonları üzerine olumsuz etki yapmakta ve üreme hormonlarını baskılayabilmektedir. Bunun sonucunda sperm sayısında azalma olurken sperm kalite ve morfolojisinde bozulmalar, sağlıksız sperm sayısında artışa yol açmaktadır. En iyi sayı ve kalitede spermi en ideal kilonuz ile üretebileceğinizi unutmayın.

MEYVE VE SEBZE TÜKETİN :
Hamur işi, fastfood, hazır gıdalar, kızarmış ürünler yerine sağlıklı yeşil sebze ve meyvelerden yemelisiniz. Antioksidanlar açısından zengin olan bu gıdalar yardımı ile sperm sağlığını artırabilirsiniz.

MULTİVİTAMİN ALIN :
Günlük multivitamin almak sperm üretimi ve işlevi için gerekli olan E ve C vitamini ile diğer gerekli vitaminleri ve mineralleri yeterli dozlarda almanızı sağlayarak spermin sağlıklı olma ihtimalini artıracaktır.

SİGARAYI BIRAKIN :
Erkek üreme organlarına, sperm üretim ve işlevi üzerine zararları kesinleşmiş olan bu kötü alışkanlıktan kurtulmalı ve sigaranın verdiği hasarları bir an önce engelleyerek sperm sağlığını artırmalısınız.

Kimler Online

9 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

DOKTORA SOR

1000 sola karakterler
Sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz