Takip et!
Cumartesi, Şubat 22, 2020

Laparokopik Histerektomi

Endoskopik ameliyatların jinekolojide geldiği noktalardan biriside tamamı ile kapalı(laparoskopik) rahim alınma operasyonudur. Bu yöntem son yıllarda gelişen teknoloji ile daha sık kullanılır hale gelmiş ve hastalarımız kesi ve dikiş olmadan, kısa hastanede kalış süresi, daha az ağrı ve ameliyat sonrası daha iyi toparlanma olanağı bulmalarını sağlamıştır.

Laparoskopik rahim alınma ameliyatları teknik olarak 2 tiptir.

  1. Laparoskopik Assiste Vaginal Histerektomi(LAVH)
  2. Total Laparoskopik Histerektomi (Tamamı ile kapalı yöntem)

olmak üzere 2 prosedür olarak uygulamaktayız. Bu 2 yöntemde amaç karına kesi uygulamadan kapalı operasyon tekniği ile rahmin alınmasını sağlamaktır. Laparoskopik assiste vaginal histerektomide operasyona belirli bir aşamadan sonra vaginal yoldan devam edilir iken total laparoskopk histerektomide operasyonun tamamı laparoskopik olarak başlanıp laparoskopik olarak bitirilmektedir. Gerekli dikişlerde yine laparoskopik olarak uygulanmaktadır. İleri laparoskopik deneyim gerektiren bu prosedür belirli merkezlerde uygulanabilmektedir. Bizde hastanemizde bu prosedürleri başarılı bir şekilde uygulamaktayız.


Rahim sarkması nedeni ile rahim alınması operasyonunu tercihen vaginal yolla laparoskopik assiste veya sadece vaginal operasyon ile yapılmakta iken, sarkma problemi olmayan fakat başka nedenlerden dolayı(kist, myom, kanama) ameliyat olması ve rahiminin alınması gereken olgularda total laparoskopik histerektomi operasyonunu tercih etmekteyiz. Laparoskopik ameliyatlar sağladığı avantajlar nedeni ile günümüz tıbbında altın standart haline gelmiştir. Bu sayede hastalarımız 1 kaç gün içerisinde normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Kimler Online

12 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

DOKTORA SOR

1000 sola karakterler
Sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz