Clinic Nişantaşı: 0 212 234 90 90
Nişantaşı Hastanesi: 444 00 77
Laparoskopi

Laparoskopik Histerektomi

Endoskopik ameliyatların jinekolojide geldiği noktalardan biriside tamamı ile kapalı(laparoskopik) rahim alınma operasyonudur. Bu yöntem son yıllarda gelişen teknoloji ile daha sık kullanılır hale gelmiş ve hastalarımız kesi ve dikiş olmadan, kısa hastanede kalış süresi, daha az ağrı ve ameliyat sonrası daha iyi toparlanma olanağı bulmalarını sağlamıştır.

Laparoskopik rahim alınma ameliyatları teknik olarak 3 tiptir.

  1. Laparoskopik Assiste Vaginal Histerektomi(LAVH)
  2. Total Laparoskopik Histerektomi (Tamamı ile kapalı yöntem)
  3. Robotik Histerektomi

olmak üzere 3 prosedür olarak uygulamaktayız. Bu 3 yöntemde amaç karına kesi uygulamadan kapalı operasyon tekniği ile rahmin alınmasını sağlamaktır. Laparoskopik assiste vaginal histerektomide operasyona belirli bir aşamadan sonra vaginal yoldan devam edilir iken total laparoskopk histerektomide operasyonun tamamı laparoskopik olarak başlanıp laparoskopik olarak bitirilmektedir. Gerekli dikişlerde yine laparoskopik olarak uygulanmaktadır. İleri laparoskopik deneyim gerektiren bu prosedür belirli merkezlerde uygulanabilmektedir.

Robotik cerrahi ise  karın içi organları 3 boyutlu görebildiğimiz için ameliyat sahasına daha hakim olabilmekteyiz. Robotik kolların 360 derece hareket ve eklemli teknolojisi sayesinde özellikle zor operasyonları ve kanser ameliyatlarını karından bir kesi yapmadan tamamen kapalı olarak  yapılabilir hale getirmiştir.

Rahim Alma Ameliyatlarının Yapılma Nedenleri:

  • Myom
  • Rahim sarkması
  • İlaca cevap vermeyen anormal uterin kanamalar
  • Endometriozis , adenomyozis ve kronik pelvik ağrı(CPP)
  • Rahim (uterus),rahimağzı (serviks) ve yumurtalık (over) kanserleri

İlimin ve bilim insanının bilgi birikiminin ilerlemesi ile rahim alınması operasyonları tercihen vaginal yolla laparoskopik assiste veya sadece vaginal operasyon ile yapılmaktadır, ayrıca vaginal yolla alınması mümkün olmayan ve başka nedenlerden dolayı(kist, myom, tümör, fonksiyon dışı kanamalar) ameliyat olması ve rahiminin alınması gereken olgularda tamamı ile laparoskopik histerektomi operasyonu tercih edilmektedir. Laparoskopik ameliyatlar sağladığı avantajlar nedeni ile popülaritesi son yıllarda zirve yapmış ve altın standart haline gelmiştir. Bu sayede hastalarımız hızlıca ve daha iyi bir nekahet dönemi ile normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Önceki MakaleSonraki makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat