Clinic Nişantaşı: 0 212 234 90 90
Nişantaşı Hastanesi: 444 00 77
Gebelik

Anomali Tarama – 2. Düzey Ultrasonografi

Gebeliğiniz boyunca bebeğinize yapılacak en önemli tetkikdir. Anomali tarama veya 2.düzey tarama ultrasonografisi  adı  verilmektedir. Her gebemize ortalama 20-23. haftalar arası yaptığımız önemli bir testtir. Temel amaç bebeğinizin gelişim ve organlarının sağlıklı olduğunu ileri düzeyde kontrol etmektir. Bu amaçla bebeğinize gebelik ortası dönemde yaklaşık 30 dakika sürecek bir ultrason tetkikidir. Mutlaka deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Ultrasonografide bebeğin el ve ayak parmakları, bacak ve kolları, kalp odacıkları, kapakçıkları, duvarları, damar çıkış ve girişlerinin doğru olup olmadığı, midesi, barsakları, böbrekleri, mesanesi, karın duvarı, yüz kemikleri, dudak ve burun anatomisi, damak, kulak, beyin ve beyincik gelişimi,  beyin boşlukları  medulla spinalis ve vertebra dediğimiz omurga sistemi dahil tüm organları ayrıntılı bir biçimde değerlendirilecek. Herhangi bir sakatlığının olup olmadığı kontrol edilecektir.

Bu sebeple atlanmaması gereken çok önemli bir ultrasonografidir. Bu taramayı yapan doktor arkadaşımın bebeğinize bu amaçla bakıldığını ve sağlıklı olduğunu gösteren ayrıntılı  sonuç raporunu vermesi gerekmektedir. Sizinde bu belgeyi doğuma kadar muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca aynı seansta bebeğinize anomali tarama testi yapılırken, test bittikten, bebeğiniz tarandıktan ve sağlıklı olduğu görüldükten sonra bazen 4-boyutlu ultrasonografide yapılabilmekte ve bu amaçla cd, renkli fotoğraf gibi medyalar verilebilmektedir. Burada amaç sizin bebeğinizi görmenizdir. Ancak burada önemli olan tetkik anomali taramaktır. 4-boyutlu ultrasonografide sizin görmenizin bebeğinizin sağlıklı olduğunun anlaşılmasına  bir katkısı yoktur. Bu sebeple doktorunuza mutlaka önce taramasının tam bir şekilde yapılmasını söylemelisiniz. Tam ve eksiksiz yapılan bir anomali tarama testi bebeğinizin sağlıklı bir biçimde kucağınıza almanızın en önemli aşamasıdır.

Önceki MakaleSonraki makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat