Clinic Nişantaşı: 0 212 234 90 90
Nişantaşı Hastanesi: 444 00 77
Laparoskopi

Laparoskopik Myomektomi

Laparoskopik Myom Ameliyatı Nedir?

Myomlar kadınlar arasında sık gördüğümüz ve iyi huylu tümör kabul ettiğimiz hastalıklardır. Rahim kaslarından gelişmektedir ve yerleşim yerine, boyutlarına ve bası şikayetlerine göre myomun ameliyat edilip edilmeme kararını vermekteyiz. Genel olarak her 10 kadından 5’inde myom olmasına rağmen bu 5 kadından 1 tanesi ameliyat gerektirecek myom özelliğini taşımaktadır. Diğer 4 hasta ise düzenli myom kontrolleri ile ameliyata gerek olmadan takip etmekteyiz.

Hangi myomlar ameliyat edilmelidir ?

 • Boyutu 5cm’nin üzerinde ise
 • Rahim zarına yakın yerleşerek kanama fazlalığı yaratıyorsa
 • Mesane ve rektuma bası yapıyor ve idrar, kabızlık şikayetlerine yol açıyorsa
 • Rahim anatomisini bozarak veya küçük olmasına rağmen rahim zarının beslenmesine engel olarak kısırlık veya gebe kalmayı zorlaştırıyor, düşüklere ve gebelik kayıplarına yol açıyorsa
 • Takiplerde hızlı büyüme gösteriyor, ağrıya yol açıyorsa ameliyat kararı vermekteyiz.

Ameliyat kararı verilen hastalarımıza bu ameliyatın klasik olarak açık ameliyat dediğimiz konvansiyonel laparotomi ile yapılabileceği gibi laparoskopik olarak kapalı yöntem ile yapılabileceği seçeneğinide sunuyoruz. Bu sayede hem kesi ve büyük dikişler olmadan bir an önce iyileştiği gibi hemde daha az ağrı ve daha konforlu bir nekahat(iyileşme) dönemi sunmaktayız. Myomların bir çoğu laparoskopik olarak çıkarılabilmesine karşın laparoskopinin her hastane ve klinikte uygulanamadığı gibi laparoskopik myomektominin ise  daha ileri tecrübe, bilgi birikimi ve teknolojik donanım gerektirmesi nedeni ile oldukça az klinikte uygulanmaktadır. Bu nedenle myom ameliyatı olması gerekn hastalarımızın bu konuyu doktorlarından talep etmeleri, ameliyat seçenekleri hakkında bilgilenerek karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü sağladığı avantajlar ile tercih edilmesi gereken yöntem laparoskopik myom ameliyatı olmalıdır.

Laparoskopik Myomektomi Riskleri Nelerdir?

Laparoskopik myom ameliyatının açık ameliyat tekniği ile yapılan myom ameliyatlarına göre artmış bir risk taşımamaktadır. Gerek ameliyat sırasındaki kanama gereksede ameliyat sonrası olması muhtemel riskler açısından her iki ameliyat tekniği benzer riskler taşımaktadır .

Laparoskopik Myomektomi Avantajları Nelerdir?

Laparoskopi, klasik açık myom ameliyatlarına göre daha avantajlı olması nedeni ile ön plana çıkmaktadır. Bu avantajları sıralarsak ;

 • Daha kısa hastanede yatış süresi
 • Daha küçük kesi ile yapılabilmesi ve büyük kesi – dikişler olmaması
 • Daha az enfeksiyon, kanama, fıtık riski
 • Daha az karın içi yapışıklık riski
 • Daha az ağrı
 • Daha kısa zamanda iyileşme ile hastanın normal hayatına ve işine bir an önce dönmesi.

Laparaskopik Myom Ameliyatı Tekniği Nedir?

Laparoskopik myom ameliyatları ileri tecrübe, bilgi birikimi, teknolojik altyapı gerektirmektedir.  Sağladığı avantajlar sayesinde jinekolojik ameliyatlarda ilk seçilmesi gereken yöntem olmuş durumdadır. Laparoskopik myom ameliyatını gerçekleştirebilmek için kullanılacak laparoskopi el aletlerinin hepsinin sağlanması gerekmektedir. Göbekten ve karın alt sol ve sağ bölgelerinden 0.8cm lik küçük kesiler ile operasyon rahatlıkla yapılabilmektedir. Laparoskopide görüntü sağlayan kameranın 10 kat büyütmesi sayesinde ameliyat sahasındaki en küçük damarlar, sinirler ve diğer tüm dokular en ince ayrıntısına kadar görülebilir ve ameliyat başarı ile yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Gelişen tıbbın hastalarımıza sunduğu bu minimal invaziv cerrahi yaklaşımı sayesinde en az doku hasarı ile maksimum fayda sağlama ilkesi ile laparoskopik ameliyatlar günümüzde altın standart – yani en iyi ve ilk seçilmesi gereken ameliyat yöntemi olarak kabul görmüştür.

Laparoskopik myom ameliyatlarında myom ve myomu saran kapsülü ile birlikte çıkarılıp eğer gerekiyor ise rahim kaslarını tekrar eski haline dönüştürmek için yine laparoskopik yöntemle sütür(dikiş)  uygulanmakta ve çıkarılan myom veya myomlar yine özel laparoskopik  özel aletler ile karın içi organlara zarar vermeden karın dışına alınmakta ve kanama kontrolü sağlandıktan sonra ameliyat bitirilmektedir. Operasyon süresi myomların yerleşim yerine, myom çıkarıldıktan sonra rahim kaslarına sütür(dikiş) gerekip gerekmemesine göre 45 dakika – 2.5 saat sürebilmektedir. Operasyon sonrası 1 gece hastane kaldıktan sonra evinize dönebilirsiniz.

Hangi hastalar laparoskopik myom ameliyatı olabilir ?

Myom nedeni ile ameliyat olması gereken hastalarımızın büyük çoğunluğunda laparoskopi yöntemi seçilebilir. Bu konuda en önemli nokta laparoskopik myom ameliyatı uygulayabilen, bu konuda tecrübeli bir laparoskopist tarafından yapılmalıdır. Ayrıca myom sayısı, büyüklüğü  ve yerleşim yeri bu operasyonun kararını vermede önemli noktadır. Biz hangi hastalarımız için laparoskopik myom ameliyatını tercih ediyoruz ;

 • Boyutu 9-10 santimetreden küçük olmalı
 • Myomlar, 4 den fazla sayıda olmamalı

Özetlemek gerekir ise myom nedeni ile ameliyat olması gereken hastaların bu ameliyatı laparoskopik olarak kapalı yöntemle olma şanslarının olup olmadığını, yine laparoskopi konusunda deneyimli kadın hast. Ve doğum hekimleri ile paylaşmalı bilgi almalıdır. Şartlar uygun ise laparoskopi tercih edilmelidir.

Önceki MakaleSonraki makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat