Clinic Nişantaşı: 0 212 234 90 90
Nişantaşı Hastanesi: 444 00 77
Laparoskopi

Laparoskopi Nedir ?

Laparoskopi – Jinekolojik operasyonlarda altın standart…

Gelişen tıp teknolojisi sayesinde günümüzde karın içini kesi yapmadan, açmadan kapalı yöntem olarakda bilinen laparoskopi ile gözlemlemek ve tedavi etmek mümkün hale gelmiştir. Laparoskopi karın içini göbek deliğine açılan 1cm lik bir kesiden girerek kamera ve ışık ile gözlemlemek demektir. Jinekolojide büyük faydalar sağlayan  bu yöntem sayesinde kist, myom, rahim ameliyatları, kısırlık teşhis ve tedavisinde büyük aşamalar kaydedilmiş ve karına büyük bir kesi yapmadan bu ameliyatları yapılabilme şansı sunmaktadır.

Laparoskopinin en sık kullandığımız alan yumurtalık kistlerini tedavi etmek, endometriozis veya kısırlık tedavi ve tanısında kullanmaktayız. Diğer bir kullanım alanı dış gebelik, myom, sebebi açıklanamayan, geçmeyen kasık ağrıları ve rahimin alınma operasyonlarıdır.  Ameliyathane şartlarında genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Fertilite koruyucu cerrahi dediğimiz, özellikle çukulata kistlerinde(endometrioma) ve diğer yumurtalık kistlerinde yumurtalığın rezerv kaybına uğramadan, bir sonraki gebelik planına engel olmadan, kapasitesinden en az kayıp ve zararla kistlerden kurtulmak için deneyimli ellerde laparoskopi uygulanmalıdır.

Laparoskopide temel avantajlar :

  • Daha çabuk düzelmek ve iyileşmek
  • Daha kısa hastanede kalış süresi
  • Daha az ağrı ve enfeksiyon riski
  • Büyük kesi, dikiş olmadan ameliyatı tamamlayıp, yapışıklık gibi büyük operasyonlara bağlı yan etkileri azaltmak ve hastanın bir an önce normal hayatına dönmesini sağlamaktır.

 

Laparoskopi kesisiLaparoskopi operasyonları genel olarak tanı koymak amaçlı yapılıyor ise 20-30 dakika iken bu süre operatif laparoskopilerde genelde 1 saat sürmekte isede rahim alınması, derin myom ameliyatları gibi ileri tecrübe gerektiren operasyonlarda 2-2.5 saate kadar sürebilmektedir.

Günümüzde hızla gelişen laparoskopi yöntemleri sayesinde hastalarımız, minimum rahatsızlık, maksimum fayda ile çabuk iyileşme ve hastalıklarından kurtulma şansını yakalamıştır. Jinekolojik operasyonlarda altın standart olarak kabul edilmektedir.

Önceki MakaleSonraki makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat